Przecinarka stołowa do płytek glazury na mokro diamentowa 120 cm

Przecinarka do płytek czy piła stołowa na mokro: co jest najlepsze dla Twojego projektu?

Oto dwa najlepsze narzędzia do cięcia płytek dla glazurników. Ale to, co powinieneś wybrać, zależy od konkretnej pracy, rodzaju ciętych materiałów i przestrzeni do pracy. Dlatego dzisiaj przedstawiamy nasz przewodnik dotyczący wyboru najlepszego narzędzia do projektu. Jeśli chodzi o debatę na temat wielkiej przecinarki do płytek i piły na mokro, jesteśmy tutaj, aby pomóc. Zaczynamy.

Maszyna do cięcia płytek na mokro.

Wymieniasz kafelkowy blat kuchenny. A może to kafelkowa podłoga w łazience. Ale twoje kafelki po prostu się nie wyrównują. Po godzinie frustracji i kilku wybornych słowach możesz wezwać profesjonalistów. Dobry ruch, prawda?

Zatrzymaj się. Cięcie płytek nie jest trudne. To, że jesteś amatorem układania płytek, nie oznacza, że ​​powinieneś unikać przycinania niektórych płytek. Wszystko sprowadza się do wyboru odpowiedniego narzędzia do pracy.

Skład płytek

Płytki są dostępne w różnych odmianach. Płytki ceramiczne, płytki gliniane i płytki porcelanowe to płytki, które często będziesz widzieć w sklepie. Chociaż te trzy typy to tylko początek.

Płytki ceramiczne są wykonane z piasku, wody i gliny. Materiały są formowane w kwadrat, a następnie pieczone w piecu w celu usunięcia wilgoci. Płytka porcelanowa wykonana jest z gęstszej gliny niż płytki ceramiczne. Płytki gliniane są całkowicie gliniane. Płytki ceramiczne, porcelanowe i gliniane są szkliwione do użytku wewnętrznego lub nieszkliwione do pokryć dachowych.

Typy płytek, takie jak szkło, korek, beton i kamień, są używane do wielu innych zastosowań. Nie ma reguły określającej, jaki rodzaj płytek możesz lub nie możesz wykorzystać w swoim projekcie. Chociaż niektóre płytki sprawdzają się lepiej w niektórych miejscach.

Twój „plan układania płytek” odnosi się do miejsca układania płytek. Każdy projekt wiąże się z unikalnymi wyzwaniami przestrzennymi. Czasami potrzebujesz więcej płytek, czasami mniej, a innym razem musisz ciąć płytki.

Dokładne zmierzenie powierzchni jest niezbędne, aby wybrać odpowiednią ilość płytek do projektu. Zmierz granice całego rzutu, przekątne wnętrza, szerokość i wysokość. Następnie zmierz jeden kwadrat przykładowej płytki. Użyj tych liczb, aby obliczyć, ile płytek będziesz potrzebować do całego projektu.

Nie zapomnij uwzględnić nienormalnych granic. Zamów dodatkową płytkę, aby mieć dużo do wycięcia, gdy przyjdzie czas na złożenie puzzli.

Cięcie płytek

Jest prawie pewne, że nie pracujesz z idealnie prostymi ścianami czy podłogą, które są wielokrotnością rozmiaru płytki. Cięcie płytek to jedyny sposób, aby większość projektów się udała.

Dwie najlepsze opcje cięcia płytek to przecinarki do płytek ręczne i piła na mokro. Przecinarki do płytek zwykle zajmują więcej czasu lecz wymagają mniej umiejętności i są wygodniejsze. Piły na mokro zajmują mniej czasu, lecz wymagają więcej umiejętności, ale są mniej wygodne i mają większy wymiar.

To, co powinieneś wybrać, to zupełnie inna historia. Chcesz poznać różnicę między przecinarkami do płytek a przecinarkami na mokro? Zacznijmy.

Przecinarki do płytek

Każdy powinien mieć w swojej skrzynce narzędziowej przecinarki do płytek. Noże wyglądają trochę jak podnośnik samochodowy z prętem biegnącym od góry do dołu. Płytki są umieszczane wewnątrz frezów i punktowane. Płytki łamią się wzdłuż linii nacięcia.

Przecinarki do płytek z natury wymagają więcej czasu na ustawienie i użytkowanie niż piły na mokro. Musisz znaleźć swoją płytkę, umieścić ją wewnątrz noża, punktować płytkę i na koniec przyciągnąć płytkę wzdłuż krawędzi. Co więcej, niektóre twardsze płytki nie dają dobrych wyników, więc wybór odpowiedniego koła nacinającego jest koniecznością. Na przykład w przypadku płytek szklanych nacięcie szkła można wykonać za pomocą dowolnego koła nacinającego.

Istnieje pewna sztuczka polegająca na punktowaniu szkła, polegająca na lekkim zdobywaniu punktów, ponieważ zbyt duży nacisk na płytkę, może spowodować jego pęknięcie lub postrzępienie krawędzi. Jak widać, łamanie kafelków wzdłuż wyniku nie zawsze jest łatwe. Czasami przecinarka do płytek nie osiąga dostatecznej głębokości. Innym razem kafelek po prostu nie chce się złamać. Spodziewaj się zatem walki z więcej niż kilkoma kafelkami.

Jednak przecinarki do płytek mają kilka poważnych zalet.tańsze niż piły na mokro, przenośne, a obsługa nie wymaga skomplikowanych umiejętności. (Chociaż potrzebujesz umiejętności, aby wyrównać swoje płytki.)

Przecinarki do płytek najlepiej sprawdzają się w przypadku mniejszych projektów, projektów z prostymi krawędziami lub projektów z miękkimi płytkami. Mniejsze projekty oznaczają mniej płytek do cięcia, przecinarki do płytek nie są w stanie wycinać falistych linii, a bardziej miękkie płytki przyciągają się lepiej po nacięciu.

Przecinarki do glazury na mokro.

Piły na mokro są najlepsze do dużych i wymagających projektów, gdy przecinarki do płytek nie tną (dosłownie). Zamiast polegać na ludzkiej sile, mokre piły wykorzystują prąd. Piła do glazury na mokro to piła, która wygląda jak stół z prowadnicą i obrotowym diamentowym ostrzem, które tnie płytkę, a prowadnica utrzymuje ją prosto.

Woda rozpyla się wokół ostrza tnącego, aby zapewnić, że płytka nie dymi i nie pali się. Niektóre stoły są wyposażone w zbiornik na wodę, podczas gdy inne mogą być podłączone do źródła wody.

Mokre piły tną płytki wyjątkowo prosto. Przewodnik pomaga wykonać idealne cięcia, o ile nie drży Ci ręka. Z pewnymi umiejętnościami możesz również ciąć płytki w skomplikowane kształty. Podczas gdy przecinarki do płytek mogą ciąć tylko prosto, mokra piła może tworzyć zakrzywione płytki.

Piły na mokro mogą również ciąć twardsze materiały do ​​płytek. Tarcza diamentowa może ciąć najtwardsze odmiany płytek. Pilarka na mokro jest niezbędna, jeśli chcesz poczuć cięcie płytek szklanych tak, jakby to było masło.

W porównaniu z przecinarkami do płytek mokre piły są najlepsze do dużych projektów. Możesz ciąć płytki szybciej, łatwiej i dokładniej niż ręczne przecinarki do płytek. Jedyną ceną do zapłaty jest ustawienie i przygotowanie miejsca pracy. Piły na mokro są zalecane do dużych pomieszczeń lub pomieszczeń o skomplikowanych planach pięter.

Umiejętności i rozmiar to główna wada piły na mokro. Jednostki są zwykle duże i nauczenie się ich prawidłowego ustawiania wymaga czasu. Musimy podkreślić, że przed rozpoczęciem należy zapoznać się z procedurami bezpieczeństwa. Poćwicz używanie ruchomej piły do ​​cięcia prostych linii i zapoznaj się z naciskiem i ruchem.

Zakup mokrej piły sprowadza się do zrozumienia, czego potrzebujesz. Różne piły są wyposażone do różnych zadań. Sprawdź nasz asortyment pił na mokro, aby zobaczyć dostępne opcje.

Powyższy przewodnik powinien posłużyć jako dobry początek w debacie na temat przecinarek do glazury, płytek. Materiał, rozmiar projektu i umiejętności mają wpływ na Twój wybór. Jednak najlepszy wybór dla twojego projektu nie zawsze jest prosty.

W tym właśnie chcielibyśmy pomóc, pamiętaj że nie musisz kupować piły, możesz ją wypożyczyć do zadania, które masz wykonać.