Motopompa do czego służy i czy potrzebuje jaj każdy z nas?

Motopompy to urządzenia stosowane w ogrodnictwie, nawadnianiu, pożarnictwie ale jednocześnie w sytuacjach zdarzeń takich jak powodzie, silne opady deszczu, zalanie fundamentu w czasie budowy i w innych sytuacjach losowych.

Firmy japońskie przodują w ich produkcji ze względu na bardzo wydajne, bezawaryjne silniki spalinowe, które stanowią najważniejszy element każdej motopompy.

Motopompa składa się z agregatu prądotwórczego generowanego przez silnik spalinowy oraz pompy wody, która jest przez niego napędzana.

Czy każdy powinien posiadać w domu motopompę? Odpowiedź brzmi nie, do sporadycznego użytku wystarczy ją raz na jakiś czas wypożyczyć z wypożyczalni urządzeń budowlanych. Natomiast dla tych, którzy potrzebują jej częściej niż 1 raz miesiącu opłacalny może okazać się jej zakup.

Ważnymi parametrami motopomp jest jej wydajność czyli ilość pompowanej wody w odniesieniu do jednostki czasu. Najbardziej popularne motopompy o niewielkich rozmiarach do 80 kg potrafią wypompować nawet 1500 l wody na minutę. Cechują się one stosunkowo niewielkim zużyciem paliwa, które wynosi 2-3 l/h pracy.

Do każdej motopompy potrzebne są akcesoria takie jak:

  • Wąż ssawny zakończony koszykiem (sitkiem), które zabezpiecza przed zassaniem dużych materiałów skalnych, kamieni itp. Zazwyczaj ma średnicę od 2 do 4 cali a jego długość wynosi od 6-8m.
  • Wąż tłoczny wyprowadzający wodę do studzienki kanalizacyjnej, czy do innego miejsca. Jest to wąż typu „wąż strażacki” zazwyczaj o długości 25m.