Jakie są dysze w myjkach ciśnieniowych?

Myjka ciśnieniowa to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do czyszczenia większości przestrzeni i powierzchni, zarówno w domu, jak i w pracy zawodowej. Siłę czyszczenia wodą pod ciśnieniem zwiększa szeroka gama akcesoriów: do najważniejszych należą dysze i głowice.

Wybór odpowiednich akcesoriów wykładniczo zwiększa skuteczność myjki ciśnieniowej, dlatego na rynku dostępna jest szeroka gama akcesoriów, z których każdy nadaje się do różnych zastosowań i zastosowań. Właściwy wybór pozwoli zwiększyć moc i siłę strumienia Twojej myjki ciśnieniowej, jednocześnie dbając o najdelikatniejsze powierzchnie i materiały.

Węże, pistolety natryskowe, lance, sondy, filtry, złączki i specyficzne połączenia mogą przekształcić Twoją myjkę ciśnieniową w narzędzie zdolne do wykonywania znacznie bardziej skomplikowanych operacji niż tradycyjne mycie. Ale każda myjka ciśnieniowa może działać najlepiej tylko wtedy, gdy jest wyposażona w doskonałe dysze i głowice.

DYSZE MYJKI CIŚNIENIOWEJ

Dysza jest końcowym zakończeniem myjki ciśnieniowej, czyli tym, z którego fizycznie wypływa woda pod ciśnieniem. Przeznaczone są do rozpylania wody o ściśle określonych kształtach i kierunkach: mogą być wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej lub ceramiki i są podzielone ze względu na kształt wytwarzanego strumienia.

Aby wybrać tę właściwą, musimy wiedzieć do czego będziemy ją używać: im bardziej odporna jest powierzchnia i im bardziej skoncentrowany jest brud, tym mniejszy kąt otwarcia zastosujemy. I odwrotnie, im delikatniejsza powierzchnia lub powierzchowny brud, tym większy kąt należy zastosować.

Główne typy dysz to:

  • dysze skoncentrowane lub 0° stopnia: woda wypływa tworząc strumień spłukujący, którego wewnętrzna objętość wypełniona jest kroplami; nadaje się w przypadku bardzo skoncentrowanych i odpornych zabrudzeń;
  • dysze łopatkowe lub wachlarzowe: woda tworzy strumień podobny do wachlarza, którego kąt otwarcia wynosi zwykle od 15° do 40°; jest to najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla większości powierzchni.

Wymiana dyszy jest kluczowa. W rzeczywistości kryza dysz zużywa się bardzo szybko, powodując niższe ciśnienie niż zwykle. Wysoka jakość dysz zapewnia prawidłowe dostarczanie wody i precyzyjną zgodność ciśnienia z natężeniem przepływu w zależności od wielkości samej dyszy.

ODKRYJ RODZAJE DYSZ DO MYJEK CIŚNIENIOWYCH
Obracające się dysze czyli dysze turbo („rotacyjne”)

Jednym z najpowszechniejszych typów dysz jest dysza obrotowa. Dysza obrotowa pozwala na zwiększenie siły uderzenia wody na mytą powierzchnię, dzięki spiralnemu i obrotowemu ruchowi samego strumienia. W ten sposób woda wypływa tworząc stożkowy wirujący strumień, z którego krople rozprowadzane są tylko na powierzchni zewnętrznej, co poprawia efekt czyszczenia. Profesjonalne modele osiągają ciśnienie do 600 bar.


GŁOWICE MYJEK CIŚNIENIOWYCH

Głowice pełnią podwójną funkcję: łączą jednocześnie jedną lub więcej dysz z lancą i jednocześnie chronią je przed ewentualnymi wstrząsami lub innymi naprężeniami zewnętrznymi, ograniczając ich zużycie.

W zależności od zastosowania lub potrzeb możesz wybierać spośród następujących typów głowic:

  • głowice uchwytów dysz;
  • głowice ssące detergentu;
  • głowice podwójne i potrójne, umożliwiające montaż kilku dysz jednocześnie;
  • głowice do lancy piaskowych;
  • głowice do sond do płukania rur.

Ten ostatni typ, sonda do płukania rur, jest typowym przykładem wyjaśniającym, w jaki sposób specjalne zastosowanie dyszy może przekształcić nawet prostą myjkę ciśnieniową w profesjonalne narzędzie. Jest to rurka ze specjalną dyszą, która po podłączeniu do pistoletu natryskowego pozwala z łatwością usunąć naloty i grudki utrudniające prawidłowy przepływ cieczy wewnątrz rur. Oprócz poszczególnych akcesoriów dostępny jest również zestaw do odsysania osadu ze wszystkim, czego potrzebujesz do samodzielnego odsysania błota i brudnej wody w przypadku powodzi, zalań i pękniętych rur.